Google en sonunda Motorolayı satın aldı

0
Share

Arama motoru devi Google biraz önce dünyanın önemli mobil cihaz üreticilerinden Motorola Mobility’yi 12.5 milyar dolar (hisse başı 40 dolar) karşılığında satın aldığını açıkladı. New York borsasında piyasa değeri 7,27 milyar dolar olarak görünen Motorola Mobility (MMI) hisseleri, kapanış değerine göre Google tarafından yüzde 63 daha yüksek bir bedelle el değiştirdi.

Larry Page’in Google Blog’da paylaştığına göre dünya çapında 150 milyon Androidli cihaz var ve ilk zamanlar önemli Androidli akıllı telefonlar geliştiren ve tablet bilgisayar konusunda da ilk adımlardan birini atan Motorola artık Android ile Google çatısıaltında (Motorola varlığını sürdürecek) ilgilenecek. Google’ı resmi bir akıllı cihaz üreticisi konumuna getiren bu anlaşma Android’in mevcut yapısına zarar vermeyecek.

Motorola’nın 80 yılı aşkın tecrübesinden ve OpenHandsetAlliance‘ın (Açık Kaynak Cihazlar Birliği) kurucularından olduğunu dile getiren Page,  Motorola’nın ev cihazları ve video çözümlerinde de pazar lideri olduğundan bahsetmiş.

Larry Page, Andorid konusunda yaşanan patent davalarını da hatırlatarak Microsoft ve Apple’ın rekabetçi görünmeyen tavırlarına daha güçlü bir şekilde durabileceklerini de söylüyor. Google ile Motorola birlikteliğinin bu yılın sonunda ya da 2012′nin başında tamamlanması bekleniyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, ilk telefonu Nexus One‘ı çıkardıktan sonra kötü gidişatınbedelini kesmiş ve ikinci bir akıllı telefon çıkarmayacağını paylaşmıştı. Bu kararından dönen Google, Nexus S ile yeni bir çıkış yapmıştı. Üstelik bu iki cihazın üreticisi de Motorola değildi. Nexus One’ı HTC, Nexus S’i Samsung üretmişti. Droid ile Android’e önemli bir prestij kazandıran Motorola belki de ilk defa iPhone’la karşılaştırılan bir cihaz ortaya çıkarmıştı. Bugün Google’ın listesinde çok sayıda Andoridli cihaz görmek mümkün.

Related Posts