Aslında bana göre bir şey olacağı yok.Te…

0
Share

Aslında bana göre bir şey olacağı yok.Tek gündemden düşmeme sebebi ise gündem oluşturmak için olduğunu düşünüyorum.Peki bu askerlik haberlerinin en son hali nedir.Bu bilgiyi sizinle aşaı paylaşacağım ancak onun öncesinde bazı şeyere değinmek istiyorum.Herkezin eşit olduğu bir ülkede bazı kelimeleri başka tarafından anlayarak bu tip değişiklikler olmasıda daha enteresan.Üniversite mezunları için var olan sürenin 5 aydan 8 aya , 12 aylık sürenin ise 9 aya düşürülmesi gibi fikirler var.Öncelikle kaç sene okuyoruz onu bir hatırlayalım.

8 yıl ilköğretim

4 yıl lise ( Lise Mezunu için toplamda 12 yıl okul bitim yaşı 19)

2 yıl MYO ( MYO Mezunu için toplamda 14 yıl okul bitim yaşı 21)

4 – 5 yıl üniversite (Üniversite Mezunu için toplamda 24 yaşında )

2 yıl yüksek lisans ( Y. Lisans Mezunu için toplamda 26 yaşında )

tabiki yukarıda yaptığımız hesaplamalar en iyi ihtimaller düşünülerek yapılmış durumda.Şimdi yukarıda gördüğümüz üzere Öğrenimi kıa sürmüş olan kişiler hemen gidip gelebiliyor ve hayata yine erken yaşta atılabiliyorlar.Ancak Üniversite veya Y.Lisans mezunu olan arkadaşların yaş olarak zaten belirli bir sınır geçtikleri için ve okul sonrası hemen çalışarak askerlik öncesi kısa bir tecrübe yapmak zorunda olduklarından dolayı kaybedilecek zaman kesinlikle yok.

Aslında kimse için kaybedilecek zaman yok.Askerlik kesinlikle en kısa zamana düşürülmeli.Askerlik zamanı içerisinde boşa giden paralardan daha önemlisi onca insanın giden zamanıdır.Kesinlikle giden zamanlar vatan için gidiyor ancak vatan için gidenlerde boşa gidiyor bana göre.Tecrübesiz silah tutmayı bilmeyen, hayatında dağ görmemiş onca insanın eğitimsiz buralara çıkarılmasıda kesinlikle yanlış.

Haberin Kendi

Tek tip değilTSK’nın, kamuoyunda algılandığı gibi herkese tek sürede askerlik yaptırılması gibi bir düşüncesi yok. Bu anlamda “tek tip askerlik” kavramı yanlış kullanılıyor.
TSK’nın düşündüğü yeni sistemde yine farklı askerlik süreleri olacak. Çalışmanın temel amacı ise “aynı koşullarda olanların eşit süre” askerlik yapması. Bu bağlamda halen uygulanan farklı askerlik sürelerinin birbirine yaklaştırılması düşünülüyor.

Normal askerlik kısalacak

Halen dört farklı askerlik süresi uygulanıyor. Üniversite mezunu olmayanlar 15 ay (uzun dönem), yedek subaylar 12 ay, üniversite mezunu olan ancak yedek subaylığa ayrılmamış olanlar (kısa dönem) 6 ay askerlik yapıyorlar. Bir de, süresi 1 ay olan dövizli askerlik uygulaması var.
TSK, uzun ve kısa dönem askerlik sürelerini yedek subaylık süresine, yani 1 yıl civarına yaklaştırmayı düşünüyor. TSK’nın yürüttüğü taslak çalışmada 15 aylık normal askerlik süresinin düşürülmesi öngörülüyor.

Kısa dönem uzayacak

6 ay olan kısa dönem askerlik süresinin ise uzatılması planlanıyor. Böylece, yedek subaylık için uygulanan veya yeniden belirlenecek yedek subaylık süresi esas alınacak ve uzun dönemler ile kısa dönemler bir-iki aylık farklarla bu süreye yaklaştırılacak. 15 ay olan uzun dönem normal askerlik süresi kısalırken, 6 ay olan kısa dönem askerlik süresi uzayacak. Bu sürenin de 8 ay civarında olması düşünülüyor.

Yedek subaylık kalkmıyor

Yeni sistemde yedek subaylık uygulamasının kaldırılması düşünülmüyor. Başta doktorlar olmak üzere, TSK’nın her zaman ihtiyaç duyduğu meslek gruplarından yedek subay alımı devam edecek.

Dövizli de devam

Yurtdışında çalışanlara uygulanan dövizli askerlik uygulaması da sürecek. Yurtdışında çalışan ve koşulları yasada belirlenen kurallara uyanlar dövizli askerlik uygulamasından yararlanmayı sürdürecekler.

Askerde olanlar yararlanacak

Yeni askerlik yasası yürürlüğe girdiğinde silah altında olanlar lehte olan hükümlerden yararlanacaklar. Örneğin 15 ay için askere gitmiş olanlar, yeni belirlenecek askerlik süresinden yararlanacak ve erken terhis olacaklar. Kısa dönem olarak 6 aylığına askere gidenlerin askerliği ise uzamayacak. 6 ay dolduğunda terhis olacaklar. Uzayacak olan kısa dönem askerlik süresi, yasadan sonra askere gideceklere uygulanacak.

Bedelli konusu

TSK’nın kamuoyunda tartışıldığı gibi bir “bedelli askerlik” planlaması yok. Askerlik yükümlülüğü yaşına gelmiş olanlardan isteyenlerin, belli bir bedel ödeyerek 1 ay gibi bir süre askerlik yapmalarına olanak sağlayacak bir düzenleme düşünülmüyor.

Yaşı çok geçkin olanlar

Bedelli askerlik Gölcük depremi sırasında bir defaya mahsus olmak üzere uygulanmıştı. Deprem için mali katkı sağlanması için, askerlik yaşını çok geçmiş, 35-40 yaşına geldiği halde askerlik yapmamışları bir defada eritmek amacıyla bu uygulama yapılmıştı. Askerlik için yaşı çok geçkin olanlar için bir kez daha böyle bir yönteme başvurulup vurulmayacağı henüz belli değil. Ancak isteyenin bedel ödeyerek 1 aylık askerlik yapması anlamında bir “bedelli askerlik” çalışması yok.

Related Posts