Başkalarının düşünceleri..

0
Share


Hindistan’da bir kasabada yeni evlenen bir çift, evliliklerinin kutsanması için komşu dört kasabadaki yakınlarını ziyaret etmeye karar verirler. Eşeklerinin sırtına eşyalarını yükler ve yola çıkarlar.

İlk kasabadan geçerken kadın eşeğin üzerinde, kocası yerde yola devam ederken kasabadakiler kadını parmaklarıyla gösterip ayıplamışlar.

“Baksana kadına, kendisi eşeğe oturmuş, kocasını yürütüyor. Kocasına değer vermediği, kocasını yürütmesinden belli.”

Kadın, bunun üzerine kocasını zoraki ikna edip, kendi yürümüş kocasını da eşeğin üstüne oturtmuş. Seyahate devam etmişler. Bir kaç kilometre sonra ikinci kasabaya varmışlar. Kasabadakiler bu sefer adamı ayıplamışlar

“Baksana adama. Güzelim karısını yürütüyor, kendisi eşeğin üzerine kurulmuş utanmadan”

Kasabadan çıktıktan sonra adam karar vermiş. Eşek, adam ve kadın yerde yürümeye başlamışlar. Üçüncü kasabaya varmışlar. Kasabalılar bu üçlüyle alay etmeye başlamışlar

“Baksanıza şu akılsızlara . Yanlarında güzelim eşek duruyorken hepsi yerde yürüyor. Eşeğin yardımını kullanmayacak kadar saflar.”

Bunun  ardından  karı koca beraber, eşeğin üstüne binmişler.Bunun üzerine diğer kasabadakiler eşeğin haline üzülüp, çifti insafsızlıkla suçlamışlar. Bunun üzerine en son kasabaya gelmeden adam ve kadın bambu sopaları destek yapıp, sırtlarında eşeği taşımaya başlamışlar. Son kasabakiler bu durumu görünce ayıplamışlar ve alay etmişler. “Koskoca insanlar kendilerini taşıtacaklarına eşeği sırtlarında taşıyor.” diye.

 

Yani siz başkalarının görüşlerini, kendi görüş ve bilgeliğinizin önüne alıp hayatınızı yönlendirirseniz, hiç bir zaman kendiniz için en doğruyu bulamazsınız. Başkalarının bilgeliği ve düşünceleri sizin için sadece referans olmalı ve doğru analizi seçmenizi, iyi kötü ayrımı yapmanıza yardımcı olmalıdır.

Related Posts