Dünyanın en iyi iş adamı listesinde Muhtar var..

0
Share

Geçtiğimiz günlerde Güler SABANCI’nın dünyanın en güçlü 2.kadın seçilmesinden sonra şimdide dünanın en iyi 10 iş adamı listesine bir türkün girmesi gerçekten sevindirici bir haber. Belki eskiden de bu kadar başarılı idik ancak artık başarımızı yazmadan yapamıyorlar, eskiden sümen altı edebiliyorlardı şimdi bunu yapamıyorlar diyenlerimiz de var. Ben iş dünyasında bu kadar başarılı insanımızın yeni oluştuğuna inananlardanım.

ABD’li işdünyası dergisi Fortune 2011, yılın işadamları listesini hazırlamakta zorluk çekmediğini açıklayarak, “Görülmemiş olayların yaşandığı 2011’de büyük hikayeler bulmakta zorlanmadık” dedi. Dergi Starbucks’ın Kurucusu Howard D. Schultz birinciliğe oturturken, Coca-Cola’nın CEO’su Muhtar Kent’e 9. oldu. Starbucks’ın kurucusu ve CEO’su Howard D. Schultz 2008 yılından beri şirketini yenileyerek, 2011 yılında Starbucks’ı sembol şirket haline dönüştürdü. Bu yılStarbuck’s rekor gelir ve kar elde ederek zirveye çıktı. ABD’de yaşanan yüksek işsizliğe karşınWashington’la mücadele ederek yeni işler yarattı.

Türk diplomat aileden gelen, ABD’de doğan Muhtar Kent, Coca-Cola’da 1978 yılında çalışmaya başladı ve 2008 yılında şirketin tepesine çıktı. Onun liderliğinde Coca-Cola şişeleme ve dağıtım altyapısında, hızlı kentleşme ve nüfus artışına sahip yükselen pazarlar olan Çin, Hindistan ve Meksika’da büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Ve böylelikle güçlü bir talep artışı yakaladı.
Rakamlar hikayeyi anlatıyor: Bu yılın üçüncü çeyreğinde Çin’de yüzde 11, Hindisten’de yüzde 19 büyürken, olgunlaşmış bir pazar olan Kuzey Amerika pazarında yüzde 1 büyüdü. Kent’in etkili yönetim, Coca-Cola’ya küresel dağıtım ağı, eşsiz marka bilinirliği sağladı.
Başında 27 yaşında CEO bulunan Facebook, bu yıl cirosunu ikiye katladı. Gıda fiyatlarının hızlı yükselişine karşın, Jim Skinner McDonald’s’ın kârlılığını artırdı. Geçmişin cazibeli Amerikan okul markası olan Ralph Lauren, Çinli tüketicilere satıldı. LinkedIn yaratıcısı Reid Hoffman ve Groupon’un yaratıcısı Andrew Mason sosyal ağ siteleriyle geniş bir kitleye ulaştılar.

Dünyanın en iyi 10 işadamı

1- Starbucks’ın Kurucusu Howard D. Schultz
2- Amazon CEO Jeffrey P. Bezos
3- Chevron John J. Watson
4- LinkedIn Kurucusu Reid Hoffman
5- McDonald’s CEO James A. Skinner
6- Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg
7- Kraft Foods CEO Irene B. Rosenfeld
8- Apple CEO Tim Cook
9- Coca-Cola CEO Muhtar Kent
10- IBM CEO Samuel J. Palmisano

Related Posts