Eskiden..

0
Share

Düşünürken aklıma eskiler geldi birden ve aklımda o günden kalan hatıralar. Mahalle arkadaşlıkları ve onlar ile yapılan muhabbetler, oynanan oyunlar, komşular ile akşam çayları ve bunların hepsinde ortak olan tek şey muhabbet. Bu muhabbetlere ait hatırladığım şeylerden biri ise “burası eskiden bu kadar ucuz muş, hatta babamlar almamış burayı şu anda milyon dolar” veya “burası eskiden bizim miş, eskiden buralar değersiz miş kimse almıyormuş şimdi ise paha biçilemiyor” bunları o kadar çok duydum ki. Çok fazla duymuş olmama rağmen, bunları konuşanlara bakıyorum acaba suçladıkları insanlardan ne farkları var, yani onun çocuğu onun için ne diyecek diye düşünüyorum.

Düşünürken de kendi kendime konuyu açtım ve şu anda göremediğimiz, kimsenin yüzüne bakmadığı ama ilerleyen zamanlarda çok önemli olacak neler vardır diye.

Örneğin şu anda arsalar konusunda herkes değerlenecek noktaları keşfetmeye çalışıyor eğer keşfedilememiş ise arkasında yukarıda söylediğim sözler söyleniyor :). Şu anda nasıl arsalar çok önemli ise 10 yıl sonra ise sanal arsalar (alan adı, domain) çok önemli olacak. Bizim çocuklarımız “10 yıl önce yıllığı 10 tl imiş ama almamışlar” diyerek bize kızacaklar.

Şu anda da çok önemli bir konumda alan adları ama gerçek değeri o zaman ortaya çıkacak. Şu anda pizza.com veya kısa isimler milyon dolarlar değerinde ancak ilerleyen zamanlarda .net veya .com uzantılı uzun isimler bile çok büyük paralara satılacak.

 

Related Posts