Merhaba Hayatımızda sürekli olarak kulla…

0
Share

Merhaba

Hayatımızda sürekli olarak kullandığumız bir takım iletişim tekniklerinin aslında ne kadar yanlış olduğunu görmek ve gerçekten kaliteli bir iletişim kurmak istermisiniz?

İletişim Nedir: Sözlük tanımı olarak bir gönderici tarafından, bir mesajın, bir kanal aracılığı ile, karşı tarafın algılayabileceği şekilde iletilmesine iletişim diyoruz. Güncel hayatımızda ise bu uzun tanımı kendimizi karşı tarafa anlatmak veya anlaşmak olarak ifade ediyoruz.

Ancak sürekli olarak çevremizki kişilere bir şeyler anlatma ihtiyacı duyduğumuzda veya etrafımıza vereceğimiz tepkilerde yanlış ifadeler kullanıyor ve iletişim kazası yaşıyoruz.İş arkadaşlarımıza, çocuğumuza, arkadaşlarımza ve ailemize kendimizi anlattığımızı sanıyoruz.Anlattığımız mesajı karşı taraf anlayamadığı yani algılayamadığı zamanda yine karşı tarafı suçluyor ve iletişimi tamamen tıkıyoruz.Hatta bazen durumu abartır karşı tarafın durumu neden anlamadığını veya anlamak istemediğini düşünür ve karşı tarafı yargılarız.

İletişim kurarken öncelikli olarak anlamak ikinci adım olarak anlatmaktır.Aşağıda doğru bir iletişim kurmak için gerekli olan bazı yöntemleri paylaşacağım.

Ağzı Olan Konuşuyor : Eğer size böyle bir tepki ile karşılaşmamak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız.Çünkü konuşmak teknik ve yöntem bilgisi gerektirmez.Olumsuz duyguları ifade etmek ve karşı tarafın davranışlarında bir değişiklik oluşmasını istiyorsak anlatmamız gerekmektedir.Bunu yaparkende hiç bir zaman kızgınlık göstermemeli, sen dili ile konuşmamalı, ifadelerde sağdeliğe önem vermeli ve olumsuz ifadelerden kaçınmalıyız.

Ör: Randevularına geç kalan insaları hiç sevmem  –> Yerine –> Randevularına vaktinde gelen insanları çok severim.

Olumsuz İfadeler : Ne kdar olumlu bir insan olursanız olun, Olumsuz ifadeleri kullandığınız sürece olumsuz olarak anılırsınız.İnsan beyni olumsuz hiç bir ifadeyi kabul etmediği gibi olumsuz ifadeler beynin ani tepki vermesinede sebeb olur.Beyindeki duygu merkezi amigdaladır.Bu bölümde beyinde küçük badem kadar bir bölümden oluşur.Bir tehlike karşısında kendimizi korumamızı sağlar.Prefrontal lob ise  bilgilerin toplandığı, süzgeçten geçirildiği, ve ne yapılacağına karar verilen bör bölümdür.

İletişim anında ise kesinlikle prefrontal lob üzerinde haraket etmeliyiz.Amigdala üzerinden yapılan iletişimlerde kızgınlık ve olumsuz ifadeler ortaya çıkacaktır.Tabiki Amigdalada olmadan yaşayamayacağımız açıkca ortada, çünkü bir araba üzerimize doğru geldiğinde vereceğimiz tepkiyi amigdala üzerinden vermemiz gerekiyor.

İletişimi tıkıyan bir diğer unsur ise kullanılan “sen” dilidir.Çocuklarımıza,ailemize ve çalışanlarımzıa günlük hayatta hiç dikkat etmeden kullandığımız “sen dili”.Çocuğumuza sen yalancısın , patronumuzun sizin yapmış olduğu bir raporun direk olarak olmamış demesi tamamen iletişimi tıkar ve motivasyon bozukluğuna sebeb olur.Çünkü siz şu anda kişiliğe bir saldırıda bulundunuz.Kişiliği saldırı altınd olan bir insan direk savunmaya geçecektir.

Artık konuştuğunuz konun hiç bir önemi yok, sadece bu kavgayı kim galip getirecek onun için konuşuluyor.

İletişim kurarken, sinirlenirken, duygularınızı ifade etmeye çalışırken yani iletişimin her alanında kişiliğe değil davranışı değiştirecek türden yaklaşılmalıdır. Yanınızda çalışan kişinin hazırladığı raporda var olan bir aksaklık olduğu gibi iyi yönleride olduğunu görmek gerekir.Düzeltilmesini istediğiniz bir bolum var ise de “Rapor çok güzel olmuş ama 2.bölümü tekrar gözden geçirirsen daha iyisini yapacağına eminim” dersniz artık çalışanınızı çalışmaya teşvik etmişsiniz demektir.

Evine geç gelen çocuğunuza direk bağırmaya, nerde idin sen, hiç haber vermezmi insan,sen adam olmazsın gibi ifadeler kullanırsanız cevabı “kocaman adam oldum yeter artık” olacaktır.Annen’in düşüncesi sadece geç kalınacağı zaman haber vermesini istemektir ççünkü merak etmektedir.Çocukta ise büyüdüm ve özgürüm psikolojisi hakim olacaktır.Ancak şu şekilde olsa idi her iki tarafta istediğini alabilecekti.

Anne: Oğlum gelemeyeceğin zaman arayıp haber verirsen benim içinde rahat olur.Tamammı canım.

Çocuk: Tamam anne.Geç kalacağım zaman arayarak sana haber vereceğim

Unutulmamalıdırki insanlar konuşa konuşa anlaşabilir ve konuşa konuşa çatışabilirde.Siz hangisini tercih ediyorsunuz..

Related Posts