İstatistik ve Raporları Kolaylaştıran R

0
Share

R, matematik ve istatistik hesaplamalar ve grafikler için bir dil ve analiz ortamıdır. R, yaygın olarak kullanılan SPSS, SAS gibi istatistik paket programlardan farklıdır. R bir istatistik paket program değil çok sayıda özgün paketten oluşan bir istatistiksel yazılım geliştirme ortamıdır. R ücretsiz bir bir açık kaynak kod yazılım olması ise bu koca canavarı cazip hale getiriyor. Kurulumu ve kullanım kolaylığının yanı sıra USB aygıtlarda taşınabilir ve install edilebilir olması ise ayrı bir keyif.

Bu program ile yapılmış olan bir çalışmayı sizler ile aşağıda paylaşıyorum.

Programı indirmek için:  http://www.serdarmisir.com/beykent/R-yazilimi.rar (dosyayı rar’dan çıkarın ve içinde yer alan bin dosyasına girin. i386 dosyasının içindeki Rgui.exe dosyasına basarak çalıştırın.

Yapılan projede  Türkiye Süper Ligi’ nde bugüne kadar ligi birinci sırada bitirmiş takımların ve futbolcuların 2010 – 2011 sezonundaki futbol istatistikleri , yıllık ücretleri , medeni durumunu gösteren bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin grafiksel gösterimi ve yorumları bulunmaktadır. Çalışma R yazılımı ile Grafik Dataminig tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir.

 

2)    İstatistiklerin R yazlımı ile özet ve ortalama bilgileri.      

  

Kazanç: Futbolcuların yıllık kazançlarına .000 Euro eklenmesi gerekir.

Yukarıda istatiksel verilerin R yazılımı ile çıkan özetlerinde dikkat çeken bilgiler olarak şunları gösterebiliriz : 5 takımdaki ortalama yaşın 28 olduğu ,  bununla beraber bir futbolcunun sezon boyunca ortalama olarak 18 maç yaptığı gözükmekte. Son olarak özetlemelerde bu takımlarda ortlama bir futbolcunun 1 milyon euro para kazandığı gözükmekte.

3)    Futbolcuların istatiksel verilerinden başarı kriteri olarak gözüken maç sayısı ve oynadığı toplam dakikaların takım bazında incelenmesi.

 Futbolculara ait maç sayısı ve oynanılan toplam dakikalar dikkate alındığında Fenerbahçeli futbolcuların grafiklerde daha yukarıda olduğu gözükmekte.Bu durum doğal olarak Fenerbahçe’nin lig sıralamasındaki yerine pozitif olarak yansımakta.

4)    Yerli ve yabancı futbolcuların takımlarındaki performanslarının incelenmesi.

 

4. bölümün ilk grafiği futbolcuların sezon boyunca oynağı toplam dakikaların maç sayısına oranını göstermekte.Aslında bu grafik futbolcuların fizik kondisyon açısından sezon boyunca ne yaptıüını özetlemekte. Takımlara ayrılan kutuların sağ üst köşesini başarı noktası olarak görürsek , yerli futbolcuların her takımda ilk sırayı aldığı gözükmekte.Yabancı futbolcularından fiziki açıdan en çok yaralanan takım Fenerbahçe olmuş.

 

İkinci grafikte takımlarda atılan gollerin futbolculara dağılımı gözükmekte. Futbolda başarının mutlaka gol atmakla doğru orantılı olduğunu düşünürsek bunu takımlarımızda yabancı futbolcuların yaptığını grafik bize net olarak göstermekte.

5)    Futbolcuların yaşlarına göre takımlarındaki istatistiki bilgilerin incelenmesi

Futbol takımlarının daha çok 1985 ve üzeri doğumlu oyunculara yer verdiği grafikte gözükmektedir. Takımların verim açısından 25-30 yaş arası futbolculardan daha çok faydalandığı gözükmektedir.

6)    Futbol takımlarındaki evli bekar fubolcuların karşılaştırmalı olarak incelenmesi.

  

 

Süper ligi birinci sırada bitiren Fenerbahçe’yi başarılı olarak değerlendirirsek evli futbolcuların katkısının takıma daha fazla olduğunu grafikte net olarak görmekteyiz. 5 takımdada ilk sırayı toplam maç sayısında bekar futbolcular almakta. Ancak Fenerbahçe’de  ilk sıradan sonra toplam 7 evli futbolcu daha fazla maça çıkması dikkate değer.

7)    Futbolcuların gelir durumunun klüp bazında dağılımı ve incelenmesi.

 

Kulüplerinde en çok kazanan futbolcuların sırasıyla Fenerbahçe’de ve Beşiktaş’ta yer aldığını grafiklerde görmekteyiz. Ayrıca bu iki takımda ortalama kazancın dışına çıkan futbolcu olmadığı gözükmekte. Galatasaray ise iki futbolcusuna diğerlerinden daha fazla para vererek sezonu tamamlamış.

 

8)    Sarı ve kırmızı kartların futbolculara ve takımlara negatif yada pozitif yönde etkisinin incelenmesi

Son grafikte kartla cezalandırılmış futbolcuların attıkları gollerle takımlarına ne derece fayda sağladığının dağılımını görmekteyiz. Kart görmüş futbolcular genelde takımlarında 10 golün altında kalmış. Ancak grafik bize istisna durumlarıda gösteriyor. Ligi ilk iki sırada tamamlayan Fenerbahçe ve Trabzon ‘da hem kart görüp hemde 10 gol barajının üzerine çıkan futbolcular olduğu gözüküyor. Aslında bu durumu iki takımın daha agresif ve hırslı futbolculardan kurulu olmasına bağlayabiliriz.

Related Posts