Kişisel Gelişim Aldatmacası

0
Share

Genellikle kitap satın alımlarımı internet üzerinden yaptığım için D&R gibi mağazalara gitmiyorum. İş seyahatinde olduğum sırada bir arkadaşımı beklerken zaman geçirmek amacıyla girdiğim bu tarz mağazalardan birindeki kitap reyonlarını gezmeye başladım ve “Kişisel Gelişim” reyonu dikkatimi çekti. Diğer reyonlarda yer alan kitaplar gayet raflara sığarken, bu bölümdeki kitaplar artık sığmamış ve her kitaptan bir tane numunelik koymuşlar :).

 

İlk verdiğim tepki : vay vay vay, süper ne çok yazanımız var… (mavi markasından alıntı değildir bu tepki 🙂 )

 

Kitapları incelemeye başladım, önce dikkatimi çeken kitaplara uzaktan baktım sonra diğerlerine  ve aralarındaki farklara göz attım. Hepsi aynı şeyi söylüyor ama ambalajları ve isimleri fark ediyordu. Çok normal, çünkü pazarlama stratejisidir diyerek bu kez önsözlerini okumaya başladım. Okumaz olsaydım keşke…

Bütün elime aldığım kitaplar bir diğerinin kopyası ve tek dediği şey

“kendinizin farkına varın”,

“düşünün olur”,

“olumlu düşünün olumlu olun”,

“evrenden sipariş edin”

“içinizdeki kelebekler”

“içinizdeki pisliklerden kurtulun”

“önemli olan sizsiniz”

“bedeniniz konuşuyor”

bunları okuduğumda ilk verdiğim tepki —- bunlar insanı bencil eder be —-

bu arada bu kitapların sadece önsözünü değil iç sayfalarını da uzun bir süre okudum, bir kısmını ise baştan sona daha önce okumuştum. İlk düşündüğüm şeyler ise gerçekten bu kitaplar satılıyordu ve gerçekten insanlar bunlara inanıyorlardı. Kuantum teorisine istinaden yazılmış yüzlerce kitap. Hepsinde ise kendilerini destekleyen ünlülerin söylediği alıntı sözlerde  vardı.

 

Bu tarz sözler insanları her zaman etkiler ama en azından (gördüklerim için söylüyorum), bu kitapları alarak kendisine katkıda bulunmak isteyen kişiler sadece hikaye okumamalı.

“Bu ünlü kişi böyle yapmış başarmış, evet sende başarabilirsin” Bu ne yaaa, bu sözcükler artık eskide kaldı diyordum ki, halen bu moda devam etmekteymiş. Okuyuculara sürekli olarak gaz verilmeye devam ediliyor. Aynaya bakan kedinin aslan oluşu :):):). Peki sonra ne oluyor biliyor musunuz?

Bu kitapları okuyarak dolaşan insanlar  Kara Cahil Cesareti (Dunning-Kruger) dediğimiz hastalığa kapılıyor veeee, her şeyi biliyorum ben, beni hiç kimse yıkamaz, evrene olumlu mesajlar ver vs.. gibi şeyleri söylerek dolaşan insanlar ile doluyor :). Tabi bu üzün sürmüyor çünkü bu kişiler evlerine giderken halen minibüs kullanıyor ve minibüs şoförüne gülücükler ile içinden kelebekler çıka çıka uzatılan yolcu ücretine şoför amcam manyak mısın ne gülüyorsun dediğinde apışıp kalıyor.

“şey.. hani kitap, okuduk, gül diyordu da..” tabi arkdaşın pek suçu yok çünkü şoför amcam okumamış :). Demek istediğim şey şu bu kitapları okuyan insanlar bunlar ile nasıl baş edeceklerini bilmiyorlar ve bilmeyecekler :). Diyelim ki.. “amaaannnn salla onu mu dert edicem olumlu mesaj gönder, iyi olacak, gül gül hadi gül” unutmayın her bardağın bir dolma sınırı vardır ve bardağın taşması için hiç bir zaman son damlanın hacmi önemli değildir.

Tabi ki bu yazımda bahsettiğim saçmalıkları yapmayan değerli yazarları muaf tutuyorum.

Bazıları diyebilir ki madem çok biliyorsun sen yaz bir kitapta okuyalım :). “Tek bildiğim haddim ben ise bir hiçim” diyerek yazmadığım ne malum diyorum. teşekkürler.

Related Posts