Milenyum Kuşağını Anlamak

0
Share


Merhaba

Bazı pazarlama ve ekonomi araştırmalarını incelerken The Economist Araştırma Birimi,Genesys adına yaptığı araştımayı incelerken paylaşmakta istedim.Araştırma tamamen Milenyum Kuşağını anlamak için yapılmış.

Milenyum Kuşağı Nedir? Milenyum yada Y kuşağı olarak adlandırılan bu kuşak 1982 ve 2001 arasındaki doğumlularla ilgili.Bu yaştaki olan kişi sayısı sadece Amerikada 80 Milyonu aşmış durumda.Aslında bu kuşağa İkinci Dünya savaşı sonrası kuşağıda deiliyor.Peki bu kuşa nede bu kadar çok önemseniyor.Sebebi ise şu anda tüketici grubunun tamamının milenyum kuşağından oluşması.

The Economist Araştırma birimi ise tüketici grubunun tamamını oluşturacak bu kuşak için neler yapılıyor ve neler yapılması gerektiği konusunda 164 üst düzey yönetici ile yaptığı anket sonuçlarının bazılarını ise sizinle aşağıda paylaşıyorum.

Analizler benimde çok fazla dikkatimi çekti.Özelliklede sosyal paylaşım sitelerinin yani internetin önemi kesinlikle farkedilmiş durumda.Ancak internet üzerinden yapılan tavsiye yorumların gerçekten bizleri çok etkilediği kaçınılamaz bir gerçek.Özellikle yöneticilerin bunu bilmesi ve şikayet ve tavsiyelerin bu sayede dikkate alınmasıda tüketiciler açısından da önemli.

Araştırmanın ilerleyen aşamalarındaki anket sonuçlarına baktığımda ise destek için milenyum kuşağının telefon yerine online desteği seçtiği ortaya çıkıyor.Ancak hizmet satın alma ve bilgi alma konusunda ise telefonu tercih ediyor.Bu araştırma şu anda türkiye için uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum.Ancak bu yolda ilerlediğimizide görebiliyorum.İlerleyen aşamalarda Çağrı Merkezleri (CC) daha çok satış anlamında çalışacağı açık görülebilir bir konu.

Related Posts