Performans Mentorluğu Eğitim Tanıtım Yazısı

0
Share

“Performans ve Verimlilik” çağdaş işletmelerde etkinliğin iki temel göstergesidir. Verimliliği sağlamak için kaynakların etkin kullanılması gerekir. Bu durumda rekabetin kıyasıya olduğu iş dünyasının en önemli kaynağı olan insanın, hedeflerini tutturarak yüksek performans göstermesi istenir.

Çalışanın kişisel performansı kendisinden istenen hedefleri gerçekleştirmesinde ön koşul olsa da yeterli koşul değildir. Yöneticinin / liderin de bu hedeflerin tutturulması yönündeki katkısı azımsanamaz derecede önemlidir. Çalışan performansı üzerindeki etkinin yeterli düzeyde olması ise, çalışan – yönetici / lider ilişkisinin doğru tekniklerin kullanılarak yapılandırılmasını gerektirir.

Özellikle çalışan, performans düşüklüğü yaşadığında, yönetici tarafından alınan en önemli tedbir koçluktur. Aslında şirket içinde alınan bu koçluk tedbirinin gerçek adı mentorluktur. Mentorluk ise çalışanların birbirlerini pozitif yönde geliştirmek amacıyla yapmış oldukları tecrübe ve beceri aktarımını esas alan bir etkileşim türüdür.

Unutmayınız koçluk yolunda tutar ama mentor yol gösterir.  Bu bağlamda yöneticinin göstereceği yol çalışan için önemlidir. Y kuşağı çalışanlarının en önemli zorluklarından bir tanesi yol göstermeyen yöneticilerdir. x kuşağı yöneticilerinin en çok dert yandığı konu ise Y kuşağı çalışanlarının söz dinlememesi.

Bu eğitimde ise gerekli olan detayları ve mentorluğun inceliklerini bulacaksınız.

Related Posts