CHENGDU (ÇİN Şehir inşaatçılık alanından…

0
Share

CHENGDU (ÇİN

Şehir inşaatçılık alanından hızlı bir gelişme gösteriyor. Cisco ve Dell gibi yüksek teknoloji şirketleri kentte yatırım yaptı.

CHONGQING (ÇİN)

Nüfus: 9 milyon

Ford, Microsoft, Hewlett Packard, Singapur kökenli Neptune Orient Lines gibi şirketler şehre yatırım yaptı. Şehrin gayri safi hasılası 1998 yılında 21 milyar dolarken, günümüzde 86 milyar dolara çıktı.

AHMEDABAD (HİNDİSTAN)

Nüfus: 5.7 milyon

Ülkenin en büyük 7’nci kenti olan Ahmedabad, yatırımcı dostu olarak biliniyor. Altyapı yatırımlarında önemli ilerlemeler yol alan kent, ilaç ve tekstil sanayinden büyük yatırımlar alıyor.

SANTIAGO (ŞİLİ)

Nüfus: 5 milyon

Şili’nin başkenti olan Santiago’nın ekonıomisi madencilik, deri, tekstil ve yemek üretimine dayanıyor. Son yapılan araştırmalar Şili ve Santiago’nun Latin Amerika’da ekonomik alanda liderlik yaptığını gösteriyor.

KUALA LUMPUR (MALEZYA)

Nüfus: 5.8 milyon

Geleceğin finans merkezleri arasında bakılan Malezya’nın başkenti, şimdiden İslami yatırımları çekiyor. Ayrıca, eğitim ve sağlık merkezleri de hızla artıyor.

SUZHOU (ÇİN)

Nüfus: 6.3 milyon

Şangay’a 120 kilometre uzaklıktaki şehir “Çin’in Venedik’i” olarak biliniyor. Şehrin içinden kanallar ve tarihi dokusu her gün artan turistleri çekiyor. Şehrin gelecekte önemli turizm merkezlerinden biri olacağı tahmin ediliyor.

HANOI (VİETMAN)

Nüfus: 3 milyon

Dünyanın dört bir yanından yatırım çekmeye başlayan şehir, dünyada gayri safi hasılasını en hızlı büyüten merkezlerden. Şehir, sadece son 9 ayda gayri safi hasılasını yüzde 10.6 oranında büyüttü.

ABU DHABI (BAE)

Nüfus: 900 bin

Emirlik her ne kadar sadece petrolle anılsa da şehrin kazandığı paranın yüzde 45’i petrol dışındaki sanayilerden geliyor. Abu Dhabi’de inşaat, turizm, su ve elektrik alanlarında büyük yatırımları bulunuyor. Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla ise 68 bin dolar.

CAMPINAS (BREZİLYA)

Nüfus: 1 milyon

Başta IBM, Dell, Compaq, Samsung olmak üzere birçok teknoloji şirketi kente yatırım yaptı. Ayrıca, Campinas ülkenin üniversite ve araştırma merkezi olarak biliniyor. Şirketler, araştırmalarında üniversitelerle birlikte çalışıyor.

Related Posts