Ortadoğu Ayaklanmaları..

0
Share

Tunus’da bir kişinin kendisini yakmasıyla başlayan ve domino etkisi yaratarak etrafındaki ülkelerede sıçrayan bu ayaklanmalar halen devam ediyor. Önemli olanı ise gerçekten domino etkisi yaratarak gitmesi. Hatta o kadar güzel dizilmiş bir domino serisi ki kesinlikle bir ülkede zafer elde edildikten sonra bir diğerine sıçrıyor ne önce nede sonra. Sanki bir grup amigo taraftarları coşturmak için tribünden tribüne koşuyormuş gibi.

Ayaklanmaların başladığı ve bittiği ülkeler hakkında konuşulacak çok şey var ancak bu ülkelerde artık geri dönüş olmamakla beraber belirsizlikte çok fazla. Şua nda itibari ile bu ülkeler hangi ülkeleri rol model alacaklar, hangi reformalara öncelik verilecek veya gerçekten reform olacakmı. Aynı zamanda benim tabirimce bu amigoların hangi tribüne giderek hangi taraftarları coşturacağını ise herkez sabırsızlıkla bekliyor.

Şu anda çoğu kişinin ise içinden şu sözleri geçirdiğini düşünüyorum: Bu ayaklanmalar tamamen demokrasi ve özgürlük için halkın kendi özgür iradesi ile yapılmıştır. Ama bende şunu biliyorumki özellikle arap halkı dış motivasyon(tahrik) olmadan iç motivasyon ile bir şeyler yapacak bir millet’de değil.

Artık internet siteleri bir ülke liderini devirecek kadar etkili. İnsanların birbirlerine ulaşımını en hızlı şekilde sağlayarak örgütlenmesini ve ileişim kurmasını sağlayan bu araçlar ile ülkelerin başı gerçekten dertte. Bu derdi kendi aleyhlerine çevirmek yerine derde ortak olarak bu sitelere engelleme koymayı çözüm sanan zihniyet ise teknolojiden kaçabileceğini düşünerek kalıcı çözümler üretebileceğini sanan teknolojik özürlülerin gerçekten gitmesi gerektiği ise aşikar. Bu konuda Türkiyenin’de problemleri olduğu kesin ancak sayın T.C Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL olsun Başbabakan Recep T. ERDOĞAN olsun bu konuda sosyal medyayı çok yakından takip etmeyi tercih etmeleri beni çok mutlu ediyor. Özellikle bu araçlardan Twitter’ı sayın GÜL’ün çok iyi kullanması ise bu işin gerçekten farkında olduğunu gösteriyor.

Şu unutulmamalıdırki problem çözülmediği sürece halen problem olarak kalacaktır. Önemli olan kısa süreli çözümler yerine kalıcı çözümler üretmek olmalıdır. Sizi problemin çözümüne kavuşturacak en iyi sonuç ise problemi konuşmak yerine sürekli çözümü konuşmanız olacaktır.

Related Posts