Torpil

0
Share

Anlam : Savaş gemilerinde su altı silahı olarak ullanılan büyük bomba

Anlam 1 : Bir kimseyi kayırma işi

Bu kelimeyi çalışan her insan sürekli olarak kullanıyor aslında. “Adamın varsa işin yürür” , Torpilin varsa istediğin yere gelirsin. Bu sözler kesinlikle ya kullanmıştır yada duymuştur.Aslında doğru bende bazen bu kelimeleri kullanmışımdır.Bu sözcük gerçek anlamı kadar hayatımızda patlayan büyük bir bomba aslında.

Ben ise bu yazımda bu sihirli sözcüğü bizim hayatımızdaki anlamına değinmek istiyorum.Şirketlerde veya kurumlarda sürekli kullandığımız bu kelime aslında bakarsanız insanı ok fazla rahatlatan ve hayatı boyunca yatmasına sebeb olan tek kelime.Diyelimki şirkette çalışıyorsunuz ve terfi bekliyorsunuz ancak terfi edemediniz.Arkadaşlarınıza dedinizki torpil vardı.Arkadaşlarınız ve siz artık şu düşünceye sahipsiniz ya adamın yoksa olmaz bu işler.İnanılmaz rahatsınız ve ölene kadar o işi o şekilde yapmaya devam ettiniz.Hatta işler o kadar açıkki öğrenim durumu sizden daha düşük insanlar bile etrafınızda bir şeyler oluyor ama siz halen aynı yerdesiniz.İnanılmaz değilmi kesinlikle,ama siz torpil var demeye devam ediyorsunuz halen.

Çünkü bunu söylüyorsunuz ve siz kolay olanı yapıyorsunuz.O iş yerinde ayırma, torpil oalbilir ama bundan SİZENE. Mulakat sırasında gerçekten o kişinin sandığınızdan daha iyi bir performans göstermediğinizden nasıl emin oalbiliyorsunuz.Ancak siz çıkıyorsunuz ve sonuçlar geldiğinde torpil vardı diyorunuz.Artık lütfen bunu yapmayalım.Torpil olabilir ancak bundan BİZENE. Gelişmek ve gerçekten bir yerlere gelmek isteyen kişi öğrenim durumuna bakmadan sürekli olarak kendini geliştirmeli ,sektörü hakkında bildikleri ile yetinmemeli sürekli olarak araştırmalı, sessiz olmalı her bildiğiniz ve herşeyi ilk anlatan olmamalı.Bazı inasanlar yüzeysel bilir ama biz derinsel bilmeliyiz ki o konuyu gerçek kişinin siz olduğuna emin olunabilsin.

Bir mulakata girecekseniz öncelikle gerekli mulakat tekniklerini araştırın.Neler olabileceğine kendininzi inandırın.Sizi bir üst konuma taşıyacak kişiler sizin yöneticilerinizBu insanlar bu konuma gelmiş ise onların tecrübelerinin sizden çok fazla olduğunuda unutmayın.

Tam olarak şunu söylemek istiyorum.Şu and açalıştığınız yer sürekli oalrak olmak zorunda olduğunuz veya ölene kadar aynı şirkette çalışmak zorund aolduğunuz yer değildir.Sadece inanmak istediğiniz ve kendinizi rahatlatmak istediğiniz TORPİL Kelimesine lütfen inanmayın.Bunlar var olmuş olsa bile siz sadece kendinizi geliştirmeye ve çalışmaya devam etmelisiniz.

Unutmayınız ki sadece yaptığınız işi bilmek ve sadece o işi çok iyi yapabilmek sadece sizi o işte kullanacağınız bir alana kısıtlar.Özellikle yönetici olacak insanlarda genel kültür çok fazla aranacağı için bu alanda da kendinizide geliştirmelisiniz.

Bir gün bir adam ağaç kesme işine girer ve patronu ona çok iyi bir aylık vereceği için işe layık olmak ister.Çok çalışır ve ilk gün inanılmaz bir performans gösterir.Tam olarak 50 ağaç kesmiştir.İkinci gün ise bu sayı 40’a düşmüştür.Adam şaşırır ve üçüncü gün 20 ağaca düşer bu sayı.Adam ilk günden daha fazla çalışmasına rağmen sayı düşmüştür.Patornu şaşırır ve sonrasında patornuna sıkılarak çok çalıştığınız ama olmadığını söyler.Patornu ise baltanı bileylemeyi deneyip denemediğini sorar ve adam hiç beliylemediğiniz farkeder.

Bu örnekte de olduğu gibi sadeze işimizi yapmak veya en iyi yapmak yetmiyecektir.İşinizi iyi yapabilmek için yan etkenleride görmek ve sürekli olarak kendimizi geliştirmeliyiz.Kendimizi Torpil kelimesinin rahatlığına bırakmamalıyız.

Related Posts