Artık Nefesi Güçlü Olan Kazanıyor

0
Share

Savaş alanında silahların gücü kadar, düşmanı şaşırtma kabiliyeti de büyük stratejik öneme sahip olduğu kesin.Bunu uygulayan ise şua nda sadece Rusya gibi görünüyor.Aynı stratejiyi geçmiş savaşlara baktığımızda da görebiliyoruz.Ancak çıplak gözü kandırırken radarları kandırabiliyormu bu sistem bunada bakmak lazım.

Rusya ordusu, bu amaçla ‘şişme silahlarına’ güveniyor.

Asıllarına tıpatıp benzeyen şişme tanklar ya da radar sistemleri, kolayca taşınabilmenin yanısıra, maliyet açısından da çekici geliyor.

Moskova muhabirimiz Steve Rosenberg, can simidi gibi şişirilen silahları stratejik noktalara tuzak olarak yerleştiren Rus ordusunun bu şekilde düşmanı kandırmayı hedeflediğini bildiriyor.

Bir grup askerin önce plastikten bir tankı şişirişine tanıklık eden muhabirimiz, bunu bir S-300 roket atar, büyük bir kamyon ve bir dizi roketin şişirilişinin izlediğini aktardı.

Rusya ordusunun şişme silahları MİG jetleri ve radar istasyonlarına değin uzanan çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Muhabirimiz, Rusya’nın şişme silahlarının dünyadaki en sofistike askeri tuzaklardan biri olduğunu bildiriyor.

Muhabirimiz Steven Rosengerg’in aktardığına göre kolay taşınabilmesi için çok hafif bir maddeden imal edilen Rusya’nın şişme silahları düşman radarlarını ve termal kameraları kandırma özelliğine de sahip.

Şişme silahlar, eskiden balon imal eden bir fabrikada üretiliyor.

BBC Türkçe

Related Posts