Asıl Seçtiğiniz Mesleğiniz Değil Hayatınız

0
Share

Doğru meslek seçimi: Yukarıdaki başlığı atmamıza sebep olan şey aslında iş hayatını size biraz anlatabilmek ve kendiniz için en doğrusunu seçmenizde. Ayrıca sizlere birazda olsa doğru meslek seçimi için yardımcı olmak. Şimdi bir öğrencinin bana ilettiklerini ileteyim, “Abi çalışan insanları o kadar iyi anlıyorum ki, 3 haftadır sabah 7’de kalkıp staja gidiyorum. Şöyle bir düşündüm de, neredeyse 40 yıl daha böyle yaşayacağım.” Gerçek bir yüzleşme bu arkadaşımızın yaşadığı şey. Daha çarpıcı bir ifadeyle bakılacak olursa konuya şöyle diyebiliriz. Üniversiteyi yeni bitiren birisi için, şu ana kadar yaşadığı yaşının tam iki katı kadar daha çalışması gerekiyor. Düşünün 21 yaşındasınız ve 42 yıl çalışarak geçireceğiniz bir ömür sizi bekliyor.

 

Madem bu kadar uzun bir çalışma hayatı var karşınızda ve bu hayatın büyük bir bölümünü iş oluşturacak, o zaman seçeceğiniz şey mesleğiniz değil hayatınız. Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsanız o minval de bir meslek seçmek veya uzmanlık alanında ilerlemek çok daha doğru olacaktır.

 

Üniversite bitmek üzere olabilir ve istemediğiniz bir bölümü okuyor veya zamanında daha az çalıştığınız için o bölümü okumuş olabilirsiniz ancak şunu unutmayın ki her şey bitmiş değil. Çünkü mesleği de bölümü de seçerken asıl olan seveceğiniz alanda olmak veya sevilecek bir noktasını bulmak olmalıdır.

 

Bu arada mesleği veya bölümü sevmekten herkesin kastettiği şey nedir tam olarak, önemli sorulardan bir tanesi de bu aslında. Bunu tarif etmek gerekirse tam olarak şöyle bir şey. Sana o konuda kimse bir şey yap demeden yaptığın, onunla alakalı bir şey olduğunda veya konuşulduğunda yüzünde güllerin açtığı, geceler boyunca hiçbir karşılığı olmamasına rağmen öğrenmek ve daha fazlası için uğraş verdiğin şey tam olarak. Okuduğun bölümü veya işini sevmek böyle bir şey. Aşık olmadan aşağı kalır bir yanı yok baktığınızda. Örneğin şu anda bölümü seçmiş öğrencilere dair karşılaştırma yapacak olursak,

 

Görsel İletişim Tasarımı : Seven: Kendiliğinden video çeker, montaj yapar, afiş tasarlar, projelere dahil olur. Sevmeyen: Hocası istemediği sürece bir şey yapmaz.

Hukuk Seven: Davaları takip eder, dosya okur, alacağı davalara ait kendi senaryolarını kurar. Sevmeyen: Sınava girer çıkar, mesleğe başlayınca öğrenirim der

Bilgisayar Mühendisliği Seven: Kendiliğinden farklı yazılımlara yoğunlaşır, proje yapar, hiç ihtiyacı yokken CRM yazar, portföyünü zenginleştirir. Sevmeyen: Okulda öğrendiği yazılımlar ile istenilen ders geçme projelerini tamamlar.

Siz hangisi olacaksınız aslında tam olarak buna karar vermelisiniz. Tam 40 yıl boyunca hayatınızda büyük bir yer eden mesleği sevecek misiniz, yoksa her gün hayıflanarak bu hayatı kendinize zindan mı edeceksiniz.

Doğru meslek seçimi yapıp rahat mı edeceksiniz. Sizlere birazda olsa fikir vermesi için meslek belirleme testi (Holland Envanterini) ücretsiz şekilde kullanmanız için öneriyorum. Teste ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 
Related Posts