Beyin ile Facebook çalışma yapıları aynı imiş…

0
Share

Amerikalı bilim adamları insan beyninin sosyal paylaşım ağı facebook gibi çalıştığını açığa çıkardı. Pennsylvania eyaletinde bulunan Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan araştırmada beynin bazı bölümlerinin çalışma biçimi ilk kez tüm açıklığıyla ortaya döküldü. İncelemede, beyinde aktif rol oynayan nöronlar, facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde sık sık online olup yorum yazan ve paylaşımlarda bulunan kişilere benzetildi. Üniversite profesörlerinden Alison Barth tarafından yürütülen incelemede, beyindeki bu en aktif nöronların bilinçli düşünme, konuşma ve mantık eylemlerinde önemli rol aldıkları belirtildi.

Aktiflerin etkisi
Beyinde bu eylemlerden sorumlu olan “neokorteks” isimli bölgede trilyonlarca nöron bulunuyor. Araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, bu trilyonlarca nöron içerisinde bazılarının diğerlerine göre daha aktif rol oynadıklarını keşfetti. Bu hücrelerin sahip olduğu aktif rolün ise beyin-hücre ilişkisinin daha iyi sağlanmasına yardım etmek olduğu ortaya çıktı. facebook’ta daha aktif olan kişilerin bilgi dağılımını hızlandırması gibi, bu nöronların da beyin içindeki aktiviteyi seri hale getirdiği düşünülüyor. Uzmanlar şimdi neden bazı beyin hücrelerinin diğerlerinden daha aktif durumda olduklarını ve bu nöronların insanların öğrenme eyleminde nasıl bir rol oynadıklarını araştırıyor.

Haberi milliet.com.tr den aldım doğruluğu ve kesinliği tartışılır aslında burda bana göre beyin değil de facebok’daki insanlar karşılaştırılmış ve hatta denilmiş ki facebook yoksa beyinsizsiniz, facebook da çok fazla aktif değilseniz salaksınız ve facebook da aktif olarak paylaşım yapıyorsanız zeki bir insasınız. Bana göre bir facebook derlemesi.

Related Posts