Bingöl

0
Share

Uzun bir süreliğine Bitlis ve Bingöl’e gittim ve çok güzel anılar ile geri döndüm. Giderken tüm seyahatlerimde yaptığım gibi  şehirler hakkında biraz araştırma yaptım. Konumu itibari ile ön yargıların fazlaca olduğu bir yere giderken çevrenizdekilerin düşüncelerinden kurtulup ön yargısız olarak oraya gitmek benim için gerçekten zor oldu. Çünkü ön yargısız olmayı anlatmak için gittiğiniz insanlara karşı ön yargı beslemek en başta o insanlara sonra ise yaptığım işe ve kuruma karşı haksızlık yapmak olacaktı.

Buradaki ilk durağım Bitlis, 3 günlüğüne kalacağım ve toplamda 50 kişiye eğitim vereceğim. Konaklama yerimiz Tatvan, Bitlis-Tatvan arası araç ile yarım saat sürüyor. Bitlis merkeze il uğradığımızda tarihi tuvalet çok dikkatimi çekti, çekmemesi de mümkün değil zaten. Tuvaletin altından dere geçiyor ve siz üstten dereyi izleyebiliyorsunuz yani o küçük delikten :).. Çok şaşırıyoruz ve kışın dere donunca ne oluyor diye düşünüyoruz sanki düşünülecek başka bir şey kalmamış sanki tek problem buymuş gibi.. Tatvan’a devam ettik ve çok güzel bir otel bizi karşıladı ..otel mostar.. Van gölünün(bence deniz ) tam karşısında çok hoş bir yer. Merkez de büryan yedik lezizdi gerçekten. İstanbul’da da büryan yemiştim ama buradaki daha bir lezizdi, ee ne de olsa yemeği yerinde yedik ondan olsa gerek. Bizi burada kendileri de oranın misafirleri olmasına rağmen ağırlayan Gökhan Kolay, Fatih Şirin, Erkan Özkan ve Sevcan hocamlara çok teşekkür ederim.

Bitlis’de işimizi bitirdik ve Bingöl yolcusu kalmasın diyerek yola çıktık. Ben gaflet’de bulunarak kaç saat sürer diye sormuş bulundum..

Serdar: Kaç sürer acaba yol,

Muavin: Abi 5 saat sürer ama yola bağlı olarak 3 saatde de gittiğimiz oluyor. Ancak 4 saate kesin oradayız.

Ben hiç bir şey anlamadım, sesimi de çıkartmadım. Yol arkadaşım Muhammet hocam ile yolculuğa devam ettik, yolculuk sırasında toplam 4 film izledik ve yolculuğumuz toplam 6 saat sürdü :). Bingöl merkeze geldiğimizde yine ben muavine seslenmiş bulundum..

Serdar : Bizi Büyük Bingöl otele en yakın yerde indirir misiniz?

Muavin : Abi burası öğretmen evi siz burada ineceksiniz..

Serdar : Anladım ama biz Büyük Bingöl otel de ineceğiz..

Muavin : Tamam abi burası öğretmen evi..

Serdar : peki biz inelim :):)

indik ve Muhammet hocam ile kahkaha, Yağmur eşliğinde taksiye attık kendimizi.. Taksiye bindiğimizde ise ben ısrarla Büyük Bingöl oteline gideceğiz dediğim için taksici arkadaş dikizden bir bakış atarak tamam dedi. 🙂 İnsanları cömert, misafirperver ve bir o kadar sıcak. Çok güzel yerler gezdik ve güzel diyaloglar geçti aramızda ama bunları burada paylaştığımda diyalog sahipleri çıkacağı için sonraki yazılarımda değiştirerek yazacağım.

Dönerken 1993 yılında hain bir saldırı sonrası şehit düşen 33 askerimizin anıtına uğradık ve sizlerin adına da dua ettik. Tüm yeni ve daha önceden tanıdığım o güzel insanlara her şey için tekrar teşekkür ederim. ( Bu arada zazaca yı kısmen çözdüm gibi 🙂 )

Anlatım bozuklukları için editörümden özür diliyorum 🙂 o okumasa da.

Related Posts