Çinliler bu sefer yatırım yapmaya geliyorlar

0
Share

Çin, Türkiye’deki en büyük doğrudan yatırımını Ege’de yapacak. Çin’in Zhejeing eyaletinin devlet şirketi Zhejiang Enerji Grup, Polat Madencilik ile birlikte Soma’da kömür ocağı işletmesi ve termik santral için 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak.

İzmir’de Crowne Plaza Otel’de gerçekleştirilen imza törenine Zhejiang Eyalet Vali Yardımcısı H.E.Chen Min’er, Eyalet Hükümeti Genel Sekreteri Feng Bosheng ve heyet üyeleri ile İzmir Vali Yardımcıları Ardahan Totuk ve Haluk Tunçsu, Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım, Kınık Kaymakamı İlyas Gün, Kınık Belediye Başkanı Süleyman Kaya, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can ve Polat Madencilik yöneticileri katıldı. Protokol Polat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Polat ile Zhejiang Enerji Group Genel Müdürü Tong Yahui arasında imzalandı.

Bu aynı zamanda ege için büyük bir istihdam da sağlayacak demek aslında. Ben bununlada sınırlı kalacağını düşünmüyorum sebebi ise; 27.08.11 İzmir dönüşü havalimanında büyük bir panik hakimdi. Bunun sebebinin ise uzak doğudan gelecek olan büyük bir iş seyehati yapacak olan kafile olarak belirtilmişti. Sadece bu enerji şirketleri değil farklı şirketlerde Türkiye’ye çok yakında büyük yatırımlar yapacaktır.

 

Related Posts